Horvaatia 2017

23.-27. jaanuaril toimus järjekordne rahvusvahelise Erasmus+ projekti “ICU – võti edukamaks õpetamiseks” projektikohtumine, sedakorda Horvaatias Glinas.

Uuemõisa lasteaed-algkooli õpetajad Triin Ollema ja Taimi Sarapuu külastasid partnerkooli Osnovna škola Glina, mis asub Põhja-Horvaatias. Tutvusime Horvaatia koolisüsteemiga, mis on üldjoontes sarnane Eestiga.

Meil oli võimalus Horvaatia 2. klassi õpilastele eesti keeles tundi anda. Õpetasime ringmänge “Buugi” ja “Lapaduu”, lastele meeldisid need väga ning nad said tantsud ruttu selgeks.

Kohalikud õpilased esitasid oma rahvatantse ja laule. Kohtumisel vahetasime omavahel taas nukke, nüüd läksid nukud viimasele reisile enne koju naasmist aprillis. Meile tulid seekord külla Poola nukud, Eesti omad rändasid Soome.

Ringkäigul Glinas saime teada palju huvitavat Glina ja Horvaatia ajaloo kohta. Horvaatia oli varem Jugoslaavia osa, 1990. aastal loodi aga iseseisev Horvaatia riik. Seal piirkonnas, kus asub meie partnerkool, elas tol ajal palju serblasi.

Üle 20 000 elanikuga Glinas oli serblaste osakaal lausa 80%. Serblased soovisid aga Horvaatiast lahku lüüa ning nii algaski just Glinast kodusõda, mis kestis neli aastat. Peale sõda jäi Glinasse elama alla 10 000 elaniku, serblaste osakaal 10%.

Huvitav on fakt, et Horvaatias on kodusõjaaegsete massihaudade kohtadele püstitatud mälestusmärgid, millel on kujutatud tuvi.

Glina elanikud on uhked selle üle, et Horvaatia hümn on pärit Glinast. Nimelt elas Horvaatia hümni helilooja Josip Runjanin Glinas. Esmalt sõduritele komponeeritud laul kanti esmaskordselt ette samuti Glinas.

Järgmine projektikohtumine on juba aprillis Poolas.

Projekt saab teoks tänu Euroopa Komisjoni elukestva õppe programmile ning kestab 2015-2017. Projektis osaleb kuus riiki: Eesti, Soome, Norra, Poola, Horvaatia ja Hispaania.

Loe artiklit Läänlasest.

Järgmine projektikohtumine on juba aprillis Poolas.

Loe artiklit Läänlasest.